Știri

The 11th International Conference on ENERGY and ENVIRONMENT (CIEM)

It is a honour to invite you to attend The 11th International Conference on ENERGY and ENVIRONMENT (CIEM)

The International Conference on ENERGY and ENVIRONMENT (CIEM) is organised by the University POLITEHNICA of Bucharest in partnership with Academy of Romanian Scientists, World Energy Council – Romanian National Committee and Association of Energy and Electrical Engineers. The conference is technically co-sponsored by IEEE Romania section and IEEE Romania Section PE Chapter.

The aims of CIEM is to respond to challenges in the rapidly developing fields of Energy and Environmental Engineering, and to inspire both research studies and practical applications by promoting interaction among scientists from universities, research institutions, and industry.

Like the previous events, the conference will provide an ideal venue for the development of new partnerships. Therefore companies, institutes and universities are invited to participate to CIEM 2023!

Accepted papers will be submitted for inclusion into IEEE Xplore subject to meeting IEEE Xplore’s scope and quality requirements. They will be also submitted to SCOPUS and Clarivate Analytics Conference Proceedings Citation Index – CPCI (ISI Web of Science) for evaluation for inclusion in the list.

TOPICS

• Electrical Power Systems & Smart Grids
  • Energy Management & Security, Sustainability and Resilience in Energy
  • Applied Energy
  • Renewable Energies
  • Advanced Power Generation Systems & Technologies
  • Smart Cities & Digital Transformation in Energy

IMPORTANT DATES

Abstract 31st of March 2023

Notification of acceptance 16th of April 2023

Extenso 11th of June 2023

Notification of acceptance 16th of July 2023

Final paper 3rd of September 2023

Webpage: http://ciem.upb.ro/2023/

Contact: ciem@upb.ro

Energy Brain

Alege provocarea Energy Brain și pune-ți abilitățile la încercare! 🧠

Fă echipă cu 2-3 colegi și, sub îndrumarea profesorului preferat, propune o idee inovativă, dezvoltă un dispozitiv sau o aplicație energetică, îmbunătățește un sistem energetic existent sau “găsește” chiar surse noi de energie.

Ai timp până pe data de 03.𝟎3.𝟐𝟎𝟐𝟑 să găsești ideea câștigătoare și să te înscrii la concurs utilizând formularul: https://forms.gle/QkgTmYrBJHYR7vEU6

Proiectele se transmit pe mail la adresa 𝐮𝐩𝐛.𝐞𝐧𝐞𝐫𝐠𝐲𝐛𝐫𝐚𝐢𝐧@𝐠𝐦𝐚𝐢𝐥.𝐜𝐨𝐦.

Consultă regulamentul înainte de a participa!

Te provocăm să ne iei premiile!

🥇I - 2000 RON

🥈II - 1500 RON

🥉III - 1000 RON

🏅MENȚIUNE - 500 RON

🎖EELISA - 500 RON

Zilele carierei în industria energetică

31 octombrie - 4 noiembrie 2022, Universitatea Politehnica din București

Evenimentul este adresat, în principal, elevilor interesați de o carieră de succes în energetică și studenților din domeniul energetic și își propune să ofere informații despre programele de practică, internship, locuri de muncă și programe de dezvoltare profesională ale tinerilor în cadrul companiilor partenere.

Pentru elevi, studenți sau proaspăt absolvenți

O bună planificare pentru a deveni activ în acest sector reprezintă cheia spre o carieră de succes. Participanții vor interacționa cu diverse companii din domeniu și vor purta discuții cu reprezentanți ai acestora. Evenimentul reprezintă o oportunitate pentru aceștia de a intra în contact cu manageri și persoane importante din industrie și de a afla care sunt posibilitățile de a participa la diverse traininguri în acest sector și care sunt cerințele și joburile specifice solicitate de companiile la care vor putea să aplice pe viitor.

Forum - Carieră în industria energetică!

Te gândești la o carieră electrizantă, însă nu știi cum să iei contact cu marile companii?

Începe numărătoarea inversă pentru Forum - Carieră în industria energetică! A mai rămas doar o lună până la începerea evenimentului unde vei întâlni reprezentați din domeniul energetic, care îți vor expune posibilitățile de viitor și îți vor răspunde la orice întrebare legată de energetică.