Sistem energetic ecologic pentru utilizarea energiei hidrocinetice a curenților de apă de cădere foarte mică – HyPER

Acest proiect propune o tehnologie de producere a energiei care este corelata cu actualele direcții de cercetare la nivel național și internațional, fiind aliniată cu prioritățile de cercetare ale Uniunii Europene, având ca scop să răspundă la cel puțin patru provocări în domeniul cercetării și dezvoltării: dezvoltarea turbinelor ecologice cu impact redus asupra mediului care să folosească generatoare cu magneți permanenți; îmbunătățirea materialelor de construcție pentru părțile în mișcare ale turbinei, folosind materiale alternative mai ușoare, cu cost scăzut și mai rezistente; dezvoltarea unui generator îmbunătățit, acționat direct, cu turație redusă, adecvat utilizării la căderi mici; dezvoltarea generatoarelor îmbunătățite prin utilizarea magneților permanenți pentru aplicații micro-hidro. Generarea energiei doar din energia cinetică a apei, apare ca o posibilă soluție pentru utilizarea în aplicații de putere mică, cum ar fi în arii naturale protejate sau în comunități izolate. Cu un potențial disponibil în general redus, provocările care apar în cercetarea turbinelor hidrocinetice sunt concentrate pe dezvoltarea sistemelor hidroenergetice capabile să genereze de la câteva zeci la sute de watti.

Programul de finanțare: PN-III-P2-2.1-PED-2019-3247 478PED/2020
Buget: 598.000 RON