Integrarea surselor solare de energie regenerabila in sistemele de alimentare centralizata cu energie termica – SOLARHEAT

Obiectivul principal al proiectului este de a analiza și propune diferite soluții pentru integrarea panourilor termice fotovoltaice și solare termice în sistemul de termoficare. Acest obiectiv principal are ca scop creșterea utilizării surselor de energie regenerabile în sistemele de încălzire centralizată, creșterea eficienței energetice, respectiv creșterea eficienței economice și, în cele din urmă, contribuirea la reducerea emisiilor de gaze cu efect de seră. Implementarea soluțiilor bazate pe energie solară în centralele pentru generarea căldurii poate duce, de asemenea, la creșterea calității serviciilor de termoficare și a siguranței în aprovizionare, respectiv la îmbunătățirea calității vieții utilizatorilor finali.

Programul de finanțare: PN-III-P2-2.1-PED-2019-0943
Buget: 600.000 lei