Hybrid Solvent – Membrane for post-combustion CO2 capture and utilization - CO2-Hybrid

CO2-HyBrid are ca obiectiv demonstrarea tehnologiilor CCS de nivel superior în cadrul marilor industrii care emit CO2, ceea ce va conduce la un proces de captare a CO2 cu 20% mai eficient comparativ cu tehnologiile de captare actuale. Obiectivul principal al CO2-HyBrid este scalarea și demonstrarea unei soluții hibride bazate pe preconcentrarea CO2 cu ajutorul membranei, pentru ca ulterior gazele de ardere sa fie tratate cu ajutorul procesului de absorbție chimică. În acest context, se vor analiza cel putin două tipuri de membrane și cel puțin doi solvenți pentru a produce 2 configurații hibride care urmează să fie testate în 2 locații de testare cu caracteristici diferite ale gazelor industriale (centrală electrică pe cărbune / gaz natural și instalații pilot Waste2Energy). Prin această sinergie, beneficiile ambelor tehnologii vor fi exploatate și vor conduce la costuri de pana la 15-25 EUR / tonă privind eliminarea CO2 în procesul post-combustie adecvat pentru multe procese industriale. Scopul este de a demonstra fiabilitatea și flexibilitatea soluției și de a obține o puritate acceptata a fluxului de CO2 pentru utilizare/stocare. CO2-HyBrid contribuie la reducerea emisiilor de CO2 din sistemul energetic într-un mod durabil, eficient din punct de vedere al resurselor utilizate.

Programul de finanțare: Mecanismul Financiar Norvegian 2014-2021
Buget: 1.200.000 Euro
Durată: 2020 - 2023
Coordonator: Universitatea Politehnica din București – Facultatea de Energetică