Dezvoltarea de solvenţi bazaţi pe utilizarea aminelor şi DES-lor pentru captarea de CO2 in cadrul instalatiei demonstrative prin absorbtie chimica

Scopul acestui proiect constă în dezvoltarea tehnologiei de absorbție chimică post-combustie a dioxidului de carbon prin testarea de noi solvenți fizico-chimici hibrizi amine-solventi eutectici (DES). În acest proiect vor fi utilizate cel puțin trei tipuri de solvenți hibrizi eutectici cu amină, (ChCl-MEA), (ChCl-DEA) și (ChCl-MDEA). Prin studii experimentale și de modelare-simulare se urmărește validarea tehnologiei de absorbtie post-combustie CO2 în cazul integrării acesteia în cadrul tehnologiei de ardere în pat fluidizat circulant utilizandu-se combustibili fosili precum lignit sau biomasa. Totodată, se dorește identificarea de soluții de sechestrare a CO2 prin dezvoltarea culturilor de alge care sunt caracterizate de o capacitate de absorbție de 15-20 de ori mai mare decât a plantelor obișnuite.

Programul de finanțare: PN-III-P2-2.1-PED2019-4387
Buget: 600.000 RON