Laborator Platformă de învățământ interactiv e-AHP

Laboratorul, care reprezintă sediul Platformei Digitale IT-FPS, unică în România, este o platforma de învățământ interactiv e-AHP care a fost realizată cu sprijinul marilor firme de profil internaționale cu activități legate de proiectarea industrială: MathWorks; SIEMENS Industrial Software, National Instruments, Autodesk, Parametric Technology, ANSYS, FESTO, Parker Hannifin, Renault și Danfoss. Cele trei servere ale laboratorului (software, baze de date și sistemul de comunicație) permit funcționarea autorizată simultană a 24 de stații grafice performante.

Platforma este destinată studenților Facultăților de Energetică, Inginerie Mecanică și Mecatronică, Transporturi, Inginerie în Limbi Străine, etc. Aceștia au posibilitatea să se familiarizeze, prin lucrul individual sau în echipă, cu toate programele moderne de concepție asistată de calculator a echipamentelor și sistemelor hidraulice și pneumatice. În cadrul stagiilor de cercetare pentru studiile de master și doctorale, studenții au posibilitatea de a elabora modele complexe prin simulare numerică, îmbinând cunoștințele dobândite la disciplinele specifice modelării, simulării și proiectării mașinilor și sistemelor hidraulice și pneumatice, respectiv în dinamica fluidelor, funcționarea mașinilor hidraulice și pneumatice, calculul structural, mentenanța și dinamica mașinilor, sisteme de control, identificarea sistemelor dinamice, sisteme de achiziție de date, simularea în timp real, cu facilitățile oferite de cele mai noi versiuni de programe utilizate de firmele consacrate în domeniu.

poza

ELa 118